Przed rozpoczęciem czytania powinieneś wiedzieć, że rok 2020 był rokiem ciężkim dla podróżników. Przez pandemię zostałem zmuszony do wyjazdu za granicę w celu zarobienia pieniędzy, by blog Minitrip.pl w dalszym ciągu się rozwijał. Chcę też zaprosić cię na post Katarzyny Stefańskiej, w którym blogerka przeprowadza wywiad z innymi podróżnikami na temat ciężkiego roku 2020.
Brak pomysłu jak spędzić weekend? Może jakiś zamek?
W dzisiejszym wpisie chcielibyśmy Wam przedstawić kilka zamków zlokalizowanych w okolicy Wrocławia. Zamek to nie lada gratka dla fanów historii, ponieważ dzięki nim dowiadujemy się jak żyła szlachta i królowie w dawnych czasach. Niektóre zamki zachowały nawet swoje oryginalne wyposażenie i wygląd dzięki czemu możemy je dzisiaj odwiedzać.

Jeżeli nie macie pomysłu jak spędzić weekend, może dzisiejszy wpis zainspiruje Was do ruszenia się z domu. Zwykłe zwiedzanie a może sesja zdjęciowa w zamkowym ogrodzie? Możliwości jest wiele, ponieważ jedyne co wystarczy zrobić to odpalić wyobraźnię i do dzieła!
Zamek Topacz
Zamek Topacz powstał prawdopodobnie w XIV w i należał to Zakonu Templariuszy. Niestety historycy ze względu na brak jakichkolwiek zapisów, nie są w stanie określić dokładnej daty jego powstania. Na samym początku jednak nie był to zamek, była to obronna wieża mieszkalna, która miała za zadanie zapewnić bezpieczeństwo przewożonym kupcom oraz ich majątkom.

Do XIX w budynek przechodził wiele zmian, tutaj coś dodali, tam zburzyli. Jednak to właśnie w XIX w zamek został całkowicie zmieniony, dobudowana została renesansowa rezydencja, w której osiedlił się właściciel pobliskiej cukrowni.

Lata 50 XX w były dla zamku okresem, w którym robił on za magazyn. Natomiast w 1972 roku mieścił się tam zakład karny. Dopiero w roku 2002 zamek przeszedł w ręce prywatnego właściciela, który otworzył w nim hotel, restaurację oraz muzeum motoryzacji.

Wstęp na teren zamku oraz parku jest całkowicie bezpłatny. Jeżeli chodzi natomiast o hotel lub restaurację zapraszam na stronę Zamek Topacz.
Zamek Książęcy w Oleśnicy
Zamek Oleśnicki, Zamek Książęcy lub Zamek Książąt Oleśnickich powstał najprawdopodobniej w okolicach 1294 roku. Pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z 1238 roku gdy Książę Henryk Brzuchaty rozstrzygał w nim prawo do prowadzenia karczmy w Rakowie.

Początkowo zamek należał do dynastii Piastów Oleśnickich, jednak jego świetność przypisuje się na czas panowania potomków czeskiego króla Jerzego z Podiebradów. Objęli bowiem oni panowanie nad księstwem oleśnickim po wygaśnięciu tamtejszej linii Piastów.

Właśnie wtedy zamek zyskał bryłę, którą możemy podziwiać do dzisiaj. Zamek był przebudowywany przez lata, aż do wygaśnięcia linii Podiebradów. Wówczas księstwo oleśnickie przejęli kolejno Wintembergowie, Welfowie a na końcu Hohenzollernowie, którzy przeprowadzili gruntowną renowację zamku, w którym powstała ich letnia rezydencja.

Po zakończeniu II wojny światowej w budynkach, które ocalały przetrzymywano włoskich i węgierskich jeńców wojennych. Później zamek był siedzibą jednego z oddziałów radzieckiego Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. Obecnie w zamku znajduje się restauracji i hotel.

Zamek Książęcy posiada bardzo bogatą ofertę zaczynającą się od restauracji, poprzez sesje zdjęciowe, kończąc na zwiedzaniu zamku. Po więcej informacji na temat samego zamku zapraszam tutaj, natomiast do zapoznania się z jego ofertą na oficjalną stronę Zamku Książęcego.
Zamek Książ
Budowa zamku Książ zakończona została w roku 1292 za sprawą Księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego. Powstał on na miejscu starego drewnianego grodu, który zniszczony został w 1263 roku. Natomiast rozbudowany został przez Bolka II Małego, który był wnukiem Bolka I Surowego.

Na przestrzeni lat zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli. Aż do momentu gdy zamek prawdopodobnie wykupili Hobergowie, którzy w latach 1548-1555 rozpoczęli pierwszą dużą przebudowę zamku. Właśnie wtedy zyskał on swój renesansowy styl.

Czas wojny trzydziestoletniej był dla zamku Książ czarnym okresem, w którym kilkukrotnie uległ częściowemu zniszczeniu i plądrowaniu. Zniszczone przez Szwedów umocnienia w 1648 roku zostały zmienione na tarasy ogrodowe w stylu francuskim.

W roku 1939 władze III Rzeszy przejęły zamek, natomiast od 1941 roku przystąpiono do przekształcenia zamku na jedną z kwater Adolfa Hitlera. Powstała tam również filia obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Przebudowa zniszczyła większość zabytkowego wystroju wnętrza. Ponadto pod zamkiem powstały tunele i podziemny schron.

Obecnie w Zamku znajduje się hotel, dodatkowo możemy zobaczyć Stado Ogierów Książ i Palmarnie Wałbrzych. W ofercie znajdziemy również zwiedzanie, które również odbywa się w nocy co tylko urozmaica samo oglądanie zamku. Po więcej informacji zapraszam na oficjalną stronę Zamek Książ.
Zamek na wodzie w Wojnowicach
Pierwsze wzmianki o zamku w Wojnowicach datuje się na XIV w. W latach 1515-1530 nowy właściciel zaczął wyburzanie zamku z myślą o przebudowie go w bardziej nowoczesnym stylu. Bez wątpienia chciał przekształcić zamek w modną renesansową rezydencję dla swojej żony.

Po jego śmierci kobieta wyszła za mąż ponownie, a jej małżonek kontynuował dzieło swojego poprzednika. Ostatni właściciele zamku wprowadzili kilka zmian, jednak nie zmieniło to jego formy, w przeciwieństwie do II wojny światowej.

W latach 1961-1984 zamek został poddany pracom renowacyjnym. Dnia 7 czerwca 2014 roku właścicielem obiektu zostało Kolegium Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu. Natomiast od 21 marca 2015 roku zamek jest otwarty dla turystów. Po więcej informacji zapraszam na oficjalną stronę Zamek Wojnowice.
Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim
Znajduje się w górach czarnych na szczycie choina położonej 450 m n.p.m. Niewątpliwie zamek posiada jedną z bardziej malowniczych scenerii, zarówno ze względu na otaczające góry jak i Jezioro Bystrzyckie. Według niemieckiego geografa i językoznawcy swoją nazwę zawdzięcza on polskiemu słowu oznaczającemu drzewo iglaste.

Powstał on prawdopodobnie około 1300 roku za czasów panowania Księcia Bernarda, a później jego brata Bolka II. W czasie wojny trzydziestoletniej zamek został zajęty i częściowo zniszczony przez Szwedów. Oblegany był również podczas rozruchu chłopów w drugiej połowie XVIII w.

Od roku 1774 budynek stał opuszczony, w 1789 roku część skrzydła południowego zamku górnego osunęła się jednak w 1824 roku podjęto prace remontowo-zabezpieczające. Pojawiły się wtedy zmiany, które nie były zgodne z historycznym kształtem budowli.

W 1904 roku otwarto schronisko wraz z gospodą, natomiast dalsze prace konserwatorskie miały miejsce dopiero po II wojnie światowej. Od 2008 roku w zamku funkcjonuje hotel i restauracja. Po więcej informacji na ich temat zapraszam na oficjalną stronę Zamek Grodno.
Zamek Bolków
Postawiony na Zamkowym Wzgórzu, którego zbocze urywa się od strony Nysy szalonej ostrym urwiskiem. Pierwszy raz wzmiankowany w 1277 roku, Zamek Bolków został zbudowany na polecenie księcia Bolesława II Rogatkę. Do budowy wykorzystano miejscowy kamień, a jego najbardziej charakterystycznym elementem jest wieża z dziobem.

Mury zamku zostały częściowo rozebrane w 1885 roku, jednak w pierwszej połowie XX wieku rozpoczęto prace zabezpieczające. Zostały one w pewnym momencie przerwane, wznowione w 1994 roku trwają do dzisiaj.

Obecnie w Zamku Bolków znajduje się muzeum będące oddziałem Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. W odrestaurowanym Domu Niewiast znajduje się część wystawiennicza muzeum. Od roku 1994 na zamku działa Bractwo Rycerskie Zamku Bolków, które przyczynia się do rozwoju i atrakcyjności Zamku.

Po więcej informacji na temat samego zamku, jego właścicieli, architektury oraz muzeum polecam udać się na tę stronę. Natomiast informacje dotyczące zwiedzania, cen biletów i wystaw znajdziecie na oficjalnej stronie Zamek Bolków.
Pałac w Bożkowie
Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z około 1520 roku. Została wykupiona przez Johanna Georga von Götzena, który rozbudował pałac i znacznie przyczynił się do budowy kościoła w obecnym kształcie. W obecnym stanie pałac powstał w 1787-1791 roku.

W roku 1800 od strony północnej założono park ze sztucznymi ruinami, płytami nagrobnymi, tarczami herbowymi oraz leśniczówkę. Na własność skarbu państwa pałac przeszedł w 1945 roku i przez wiele lat znajdowała się w nim szkoła. Od roku 2016 budynek udostępniony jest do zwiedzania. Po więcej informacji dotyczących zamku zapraszam na tę stronę.
Podziękowania
Serdecznie dziękujemy za czas poświęcony na przeczytanie naszego wpisu o zamkach w okolicach Wrocławia. Może podsunęliśmy Wam pomysł jak ciekawie spędzić wolny czas i nie siedzieć w domu. Zapraszam również do zapoznania się ze wcześniejszym wpisem dotyczącym trasy rowerowej do Kotowic.