Opuszczone miejsca, kilka słów wprowadzenia
Kolejne województwo. kolejne opuszczone miejsca warte zobaczenia. Dzisiaj skupię się na Śląsku i perełkach jakie kryje. O części z nich informacje niestety są słabo dostępne, ale nie powinno to prawdziwego miłośnika zrazić przed wycieczką. Zachęcam również do zobaczenia opuszczonych miejsc w województwie łódzkim, oraz dolnośląskim. Oczywiście życzę miłej lektury.
Pałac w Sławikowie

Zespół paładowo-parkowy niestety nie posiada dokładnie sprecyzowanej daty powstania. Wiadomo jednak, że jego budowa ukończona została w XIX w. Częściowo zniszczony w trakcie walk o przyczółek łubowicki pod koniec II wojny światowej. Od czasów PRL’u ludzie niewiele się zmienili, w tamtym okresie rozkradziono całe wyposażenie pałacu a on sam popadł w ruinę. Oczywiście jak wiadomo kradzieże w opuszczonych miejscach są na porządku dziennym. Niestety smutna prawda jest taka, że niewielu ludzi potrafi zostawić miejsce w takim stanie w jakim je zastał.
Dwór w Skrzydlowie

Powstał w latach 1820-1830 na zboczach nadwarciańskich wzniesień. Dwór bardzo długo pełnił funkcję siedziby dyrekcji Państwowej Stadniny Koni, jednak już od 2019 roku budynek stoi opuszczony. Na terenie dworu możemy zobaczyć, w tym momencie już zdziczały park, murowaną kaplicę z 1830 roku, murowany spichlerz. Do 2014 roku można było również zwiedzić drewniany budynek rządcówki inaczej zwany dworkiem myśliwskim. Niestety padł on prawdopodobnie ofiarą podpalenia.
Kino „Uciecha” w Czeladzi

Początkowo budynek był siedzibą straży pożarnej, w którym znajdowały się dwuizbowe mieszanie stróża, sala prób dla orkiestry, świetlica, sekretariat oraz sala zebrań zarządu. Parter skrywa kasy biletowe, rejestrację, pomieszczenia techniczne jak i hol z podwójnymi schodami do sali teatralnej znajdującej się na pierwszym piętrze. W roku 1903 sala teatralna została oddana w dzierżawę i swoją historię rozpoczęło kino „Czary”, które po wojnie zmieniło nazwę na „Uciecha”. W latach 90 XX w. straż miała kłopoty finansowe, brakowało na sprzęt i remonty. Dodatkowo już wtedy od kilku lat nie działało kino. Całość zakończyła się przejęciem przez miasto budynku w 1998 roku, natomiast w 2002 budynek zyskał nowego właściciela, który niestety nie ruszył zabytku palcem.
Pałac w Baranowicach

Pałac powstał w XVII w. i pierwotnie był w stylu barokowym. Styl klasycystyczny zyskał dopiero w drugiej połowie XIX w. Do czasów I wojny światowej był siedzibą rodu von Durantów i otoczony został rozległym parkiem, który dzisiaj co raz bardziej dziczeje. Po sprzedaży spółce węglowej utworzono w nim ośrodek wczasowy dla górników, następnie przeszedł w ręce spółki Harimena by na końcu po II wojnie światowej zostać przejętym przez Skarb Państwa. Na przestrzeni lat pałac zmieniał swoje przeznaczenie. Niestety od 1994 roku miejsce to, co prawda ma nowych właścicieli, jednak stoi opuszczone i co raz bardziej niszczeje.
Ośrodek HPR w Porąbce

Nie do końca jest to obiekt opuszczony, ponieważ jakiś czas temu zaczęły się prace renowacyjne całego ośrodka. Jednak zdecydowałam się na umieszczenie go w tym zestawieniu, ponieważ nie można powiedzieć, że nie robi on wrażenia. Nie wiem na jakim etapie znajdują się prace, jednak zobaczenie tego miejsca na pewno nie sprawi nikomu zawodu. Jeśli chodzi o czas kiedy kurort upadł są to czasy kiedy upadł PRL. Głównym powodem upadłości jak w większości przypadków w takich miejscach były długi. O tym co można było znaleźć w kurorcie możecie przeczytać TUTAJ.
Ośrodek wypoczynkowy Maciejka Ustroń

Dom wczasowy w Ustroniu upadł w latach 90 XX w. Co dziwniejsze nie jest to jedyna z piramid, która powstała jednak tylko ona pozostaje opuszczona i z roku na rok co raz bardziej niszczeje. W roku 1993 „Maciejka” miała zostać przekształcona w kasyno. Niestety jednak przez kwestie prawne do inwestycji nie doszło i to właśnie od tamtego czasu ośrodek pozostaje opuszczony.
Pałac w Strzybniku

Pałac powstał w XVIII/XIX w. za ostatnią wolą Jadwigi Zofii von Drechsler, która w swoim testamencie zapisała pieniądze na jego budowę. Prócz samego pałacu można było tam znaleźć kuźnię, gorzelnię, stajnię oraz młyn. Ostatni właściciele pałac opuścili w 1944 roku, natomiast rok później majątek przejął Skarb Państwa i zarządzało nim Państwowe Gospodarstwo Rolne. Obecnie miejsce pozostaje opuszczone i co raz bardziej popada w ruinę.
Opuszczony klub Sistars Sośnica

Budynek sam w sobie pamięta czasy jeszcze sprzed II wojny światowej. Początkowo mieściła się w nim, która działała jeszcze pod koniec XX w. Budynek został jednak sprzedany i przekształcony przez nowego właściciela w night club. Działalność klubu nie trwała jednak długo, funkcjonował rok może dwa i na tym zakończyła się jego działalność.
Szpital miejski w Raciborzu

Szpital powstał XIX w natomiast opuszczony został w 2004 roku. Najciekawsze w architekturze tego budynku jest to, że powstał on bez użycia jakichkolwiek dźwigów. Zamknięty został z powodu licznych zniszczeń jakie spowodowała wojna, dodatkowo powstał już nowy szpital, który mógł pomieścić większą ilość pacjentów. Dzisiaj jedynymi mieszkańcami są bezdomni oraz liczne koty.
Pałac rodziny Von Marwitz Rudnik

Historia pałacu niestety nie jest dokładnie znana. Wiadomo, że powstał w XVIII w. jako rezydencja rodu von Adlersfeld. Na terenie posiadłości znaleźć można opuszczone budynki gospodarcze i oficyna, w dużo gorszym stanie technicznym. Pałac natomiast otacza zaniedbany park krajobrazowy. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.
Podziękowania
Standardowo dziękuję Wam za czas jaki poświęciliście na przeczytanie wpisu. Mam nadzieję, że tak jak mi podoba Wam się temat opuszczonych miejsc, ponieważ mam w planach napisać o opuszczonych miejscach w każdym województwie. Oczywiście będziemy jeździć po tych wszystkich miejscach i opisywać Wam każdy z osobna z mnóstwem zdjęć i informacji, które uda mi się zgromadzić. Jakby nie patrzeć w mniejszych miejscowościach najłatwiej aby się czegoś dowiedzieć porozmawiać z lokalsami. Pamiętajcie również, że gdyby nie Wy nasza motywacja w tworzeniu bloga była by zdecydowanie mniejsza niż mamy. Do zobaczenia w następnym wpisie!